Ломбардам ускладнили життя

«Фінансовий день» в парламенті не приніс нічого нового ринку ломбардних послуг. Депутати не змогли не тільки підтримати законопроект № 1800 «Про ломбарди і ломбардну діяльність» в першому читанні, але і відмовилися повертати його на доопрацювання в комітет або авторам документа, депутатам від «Народного фронту» Максиму Полякову та Віктору Романюку.

«Законопроект про ломбарди провалений. У мене визріла чітка впевненість, що ломбардне лобі веде масштабну боротьбу проти нашої ініціативи ввести цей сегмент в законодавче поле. Ми два роки чекали, щоб цей законопроект потрапив до порядку денного сесії. Наш комітет рекомендував його парламенту ще в березні 2015 року. Практично всі фракції публічно висловилися за. Але прямо перед цим голосуванням все вийшли із залу. І зібралося трохи більше півтори сотні голосів », – обурився глава комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка. Він пообіцяв подати новий проект по ломбардів, хоча відхилений законопроект не можна в тій же редакції повторно реєструвати до кінця сесії.

Законопроект про ломбарди лежав в Раді з січня 2015 року. «Ломбардний ринок – єдиний, який не має профільного закону. Його діяльність досі регулюється нормативно-правовими актами Нацкомфінпослуг », – нарікає секретар фінансового комітету Максим Поляков.

У документі прописувалися основні вимоги до ломбардів, зокрема, встановлювалися підвищені вимоги до власного капіталу – 500 тис. Грн. Ломбарди з філіальними мережами повинні були б мати капітал не нижче 1 млн грн. «Зараз розмір власного капіталу повинен бути не менше 200 тис. Грн», – уточнив член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов.

Депутати хотіли заборонити розміщення ломбардів в МАФах – тільки в капітальних будівлях площею не менше 5 кв. м, обладнаних пандусами. Ломбарди планувалося зобов’язати не просто зберігати в належному вигляді закладене майно, а й страхувати його від знищення і псування. Глава і головний бухгалтер ломбарду повинні мати бездоганну ділову репутацію. Передбачалося створення резервного фонду в розмірі не менше 15% мінімального статутного капіталу для покриття майбутніх збитків (щорічне поповнення – мінімум на 5% прибутку).

Проблему вирішать напівзаходами

Незважаючи на відсутність профільного закону і досить туманні перспективи його прийняття, правила ринку ломбардних послуг поступово змінюються. В кінці 2016 року Нацкомфінпослуг внесла правки в нормативно-правові акти, що регулюють діяльність ломбардів. Вони вступили в силу 10 лютого. Більшість з них дублюють норми законопроекту № 1800. Протягом року – вже до початку лютого 2018 го – ломбарди повинні збільшити статутний капітал до 500 тис. Грн, а установи з відділеннями – до 1 млн грн. Посилено вимоги до приміщень.

У Нацкомфінпослуг не уточнюють, скільки ломбардів зараз відповідають новим вимогам. Олександр Залєтов стверджує, що «їх небагато». Відтак до 30 вересня 2016 року працювало 467 ломбардів, чий сумарний власний капітал становив 1,47 млрд грн. Середній розмір капіталу перевищує 3 млн грн. За останній рік капітал ломбардів збільшився на 17,9%.

За даними Нацкомфінпослуг, за дев’ять місяців 2016 року ломбарди видали 8,865 млн кредитів на 12,27 млрд грн. Середньозважена процентна ставка по них склала 189,2%. За рік обсяг ринку виріс на чверть, в той час як кількість договорів збільшилася всього на 4%.

капітальний відбір

Великі мережі, які представлені по всій країні, в основному відповідають вимогам. «Наш розмір капіталу повністю відповідає вимогам. У великих банках, які працюють в правовому полі, з цим питанням проблем не виникає, оскільки видача всіх кредитів проводиться за рахунок одного з головних джерел коштів – статутного капіталу. Вимога направлено на виведення з тіні несумлінних фінансових установ, які працюють з мінімально встановленими капіталом і не завжди можуть підтвердити джерело походження коштів для видачі кредитів », – вважає керівник юридичного департаменту мережі ломбардів« Благо »Микола Янковий.

У той же час нові вимоги можуть спричинити за собою відхід з ринку низки невеликих учасників. «Це може прискорити такі необхідні процеси укрупнення на ринку ломбардного кредитування, так як вірогідний відхід з нього низки дрібних або одиничних гравців, не завжди прозоро ведуть свою діяльність», – вважає Микола Янковий.

Натомість посилення вимог ломбарди готові освоювати нові ринки. «Вважаємо, що для фінустанов необхідно розширити види діяльності і дати можливість надавати кілька видів фінансових послуг, прописати декларативні принципи взаємодії між регулятором – Нацкомфінпослуг – і учасниками ринку, скасувати обмеження, пов’язані з реалізацією заставного майна, передбачити податкові пільги для фінансової установи при кредитуванні дрібного бізнесу », – говорить Микола Янковий.

Незважаючи на те що ломбарди повинні привести свою діяльність у відповідність до вимог регулятора протягом року, в комісії розраховують на більш швидкі результати. За словами Олександра Зальотова, до 10 червня всі ломбарди повинні отримати ліцензії на видачу позик на умовах фінансового кредиту. «Зараз ліцензії мають лише 37 ломбардів, які раніше мали ліцензії на надання кредитів за рахунок залучених коштів. До грудня минулого року тільки така діяльність вимагала ліцензії. Ми просто переоформили їм ліцензії на нові. Решта ломбарди, які працювали за рахунок власних коштів, не потребували ліцензування », – пояснює Олександр Залєтов. Тепер же їм доведеться отримувати ліцензії. «На цьому етапі ми розраховуємо визначити ломбарди, які не планують збільшувати капітал, а значить, з часом вони підуть з ринку», – говорить чиновник.

Втім, не виключено, що будуть компанії, які пообіцяють виконати вимоги, але не виконають їх до лютого 2018 го. Перевірити, чи відповідають ломбарди нормам, регулятор зможе тільки під час перевірки. А зараз діє мораторій на їх проведення. «Ми вже зверталися до Кабміну з проханням зняти з нас мораторій. Але відповіді не отримали », – каже Олександр Залєтов.