Ломбарди виженуть з МАФів

Ломбарди повинні з 0,2 до 1 млн збільшити статутні фонди та відмовитися від розміщення своїх відділень в МАФах. Такі вимоги значаться в Положенні про порядок надання фінансових послуг ломбардами, зміни до якого Нацкомфінпослуг прийняла у вівторок. Відповідне розпорядження з’явиться на сайті комісії найближчим часом. «Нові вимоги спрямовані на посилення захисту споживачів послуг ломбардів», – повідомив «Капіталу» член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов. За його словами, до 1 млн грн статутні фонди зобов’язані будуть збільшити великі, мережеві ломбарди. Для невеликих і середніх підвищення «статутників» буде не таким значним – до 0,5 млн грн.

Успішний рік

«Вимоги комісії обгрунтовані. Крупних мережевих ломбардів в Україні не більше п’яти, і у кожного з них статутні фонди вже давно перевищують 1 млн грн. А іншим учасникам ринку потрібно також капіталізуватися, тому що 200 тис. Грн – це вже дуже маленька сума для кредитної установи », – каже власник торгової марки ломбардів« Комод »Валентина Чаплигіна.

Діяльність ломбардів в цьому році на тлі інших фінансових ринків була досить успішною: майже в два рази (з 3,3 до 6,4 млрд грн) зросли за півріччя обсяги кредитування, на 75% (з 1,3 до 2,2 млрд грн ) збільшилися активи і в чотири рази (з 89 до 366 млн грн) – прибуток.

Як і раніше, ломбарди воліють кредитувати під заставу дорогоцінних металів – частка таких кредитів у їхніх портфелях в цьому році зросла з 84% до 87%, а обсяги кредитування збільшилися вдвічі. На 60% зросли обсяги кредитування під заставу побутової техніки та на 10% – під заставу авто. А ось кредити під заставу нерухомості ломбарди видавали неохоче – обсяги таких позик впали на 74%.

При цьому половина обсягів усіх виданих кредитів і розмірів активів припала на топ-5 найбільших гравців ринку. Топ-100 ломбардів займають 95% частки, хоча на ринку зареєстровано 476 ломбардів.

Третина з них може не пережити нові вимоги регулятора, прогнозують експерти. «Ймовірно, до 30% ломбардів не зможуть виконати вимогу НБУ щодо збільшення статутного фонду. В основному, це невеликі ломбарди, ломбарди-одноденки, які працюють неофіційно, не в правовому полі, що показують не всю виручку », – вважає начальник юридичного відділу мережі ломбардів« Благо »Микола Янковий.

МАФіозні справи

Набагато складніша ситуація із забороною працювати в МАФах. «Заборона пов’язана з турботою про безпеку клієнтів. Останнім часом почастішали випадки крадіжок і грабежів в МАФах », – пояснює Олександр Залєтов. Його слова підтверджує і Валентина Чаплигіна. Зустрічаються випадки, коли злочинці навіть піднімали МАФ з розміщеним в ньому відділенням ломбарду краном і відвезли в невідомому напрямку.

Але за оцінками експертів, відділення в МАФах є у близько 70% всіх ломбардів України. Багато МАФи мають фундамент, укріплені, обладнані системою охоронної сигналізації, тому відмовлятися від них ломбарди не хочуть. «Такі МАФи, відповідно до нормативних актів, зможуть відповідати новим вимогам регулятора», – вважає Микола Янковий.

Під крило МВС

Нові вимоги регулятора, на думку учасників ринку, не вирішать основних проблем ломбардів. Серед яких, наприклад, відсутність можливості надавати додаткові послуги, так як винятковий вид діяльності ломбардів – кредитування. «Обмежують чинником також є ускладнена процедура реалізації невикупленої заставного майна, в той час як населення має істотний попит на покупку товарів в ломбарді за зниженими цінами», – додає Микола Янковий.

За словами Олександра Зальотова, більшість проблем цього ринку можна буде вирішити, прийнявши зміни до закону «Про ломбарди і ломбардну діяльність». Проект документа був зареєстрований у Верховній Раді ще в травні, але поки не пройшов навіть перше читання.